Zielona Góra

Sam Rezerwat Zielona Góra utworzony został w 1953 roku w skład którego wchodzi wzgórze zwieńczone strzelistą, wapienną skałą wnozszącą się na wysokość 342 m n.p.m. nachyloną od południa łagodnym stokiem, od północy kończąc się stromym urwiskiem. Ze szczytu rozpościera się panorama na okoliczne lasy i zindustralizowany fragment Częstochowy. Jest to ostatnie tak wysokie wzniesienie na płaskowyżu Częstochowskim (zwanym też Wyżyną Wieluńską).

Zielona góra - znak pomiarowy

Zielona góra - 342 m n.p.m

 

Okolica tonie w dość młodych lasach dębowo-bukowych z domieszką sosny w partiach brzeżnych dających miły cień w gorące dni i osłone przed deszczem podczas słoty.

 

Rezerwat Zielona Góra

W rezerwacie stwierdzono występowanie 157 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, prawie 290 gatunków roślin naczyniowych, w tym około 20 prawnie chronionych.

Zielona góra - rezerwat

Rezerwat Zielona Góra

 

Z chronionej tu fauny potwierdzono występowanie: wszystkich gatunków biegaczy, ropuch, dzięciołów czarnych, myszołowów zwyczajnych, wilg, zaskrońców, czy tez padalca zwyczajnego. Czasowo występują tu również sarny, zające, dziki, lisy i borsuki.

 

Stacja Kusięta

Stacja Kusięta

 

Entuzjaści kolejnictwa znajdą nieopodal, nieco na północ, ślady starej linii kolejowej, łączącej w przeszłosci Częstochowę z Kielcami, po rozbudowaniu Huty przeniesionej na drugą stronę wzgórza. 

Starym nasypem prowadzi czerwony szlak rowerowy, w okolicy którego stoi niegdysiejsza, przebudowana na dom mieszkalny budka dróżnika. 

Stara i nowa linia zbiega sie w okolicach dziś już zrujnowanego budynku wspomnianej na początku stacji - Kusięta - skąd warto zacząc wedrówkę po okolicy.

Jaskinia na Zielonej Górze

Wprost niewiarygodne jest że jaskinia ta oparła się niszczącej eksploracji tzw. Szpatowców-czyli bezwzglednych wydobywców kalcytu-składnika skałotwórczego-przede wszystkim nacieków jaskiniowych (licznych tu stalaktytów, stalagmitów oraz połaczeniu wymienionych-stalagnatów-z których słynie to miejsce)-wykorzystywanych w budowlance, metalurgiii i szklarstwie-dawniej podstawie częstochowskiego przemysłu.

Jaskinia na Zielonej Górze

 

Obecna długość jaskinii wynosi ponad 150 metrów przy 9 metrach róznicy wysokości.

 

Wspinanie na Zielonej Górze

Obecnie na Zielonej Górze można się powspinać na ponad 40 drogach w przedziale trudności od V do VI.4+. Drogi, sięgające nawet 25 m, są dobrze ubezpieczone. Biegną głównie płytami i filarami. Jest kilka świetnych rys do prowadzenia na własnej asekuracji. Skała jest lita i czysta. Rejon leży w lesie, co latem gwarantuje w cieniu przyjemne wspinanie.

Na północny-zachód od szczytu możemy natknąć się na ciekawą skałę przypominający swoim kształtem kowadło czy grzyba. Właśnie od tego podobieństwa została ona nazwana "Diabelskim Kowadłem". 

Diabelskie schronisko

 

Na szczególną uwagę zasługuje leżąca u podstawy skalnego masywu jaskinia "w zielonej górze" z zachowaną bogatą szatą naciekową.

 

Nick:

Komentarz:

Kowadło
Płetwa
Pod Kowadle
Uwał Koziniec i zespół jeziorek krasowych
Zielona Góra

Blin Topo Ekstremalnie łatwy bouldering Garb Topo Karzełek skała nr 4 Karzełek skała nr 5 Kowadło Łutowiec Okręt Topo Płetwa Płyta Pod Kowadle Podcięta Turnia Topo Ruchoma Szopka w Olsztynie k. Częstochowy Sfinks Topo Skała nr 1 Skała nr 2 Skała z Jałowcem Topo Uwał Koziniec i zespół jeziorek krasowych w Kusiętach Warchlak Zielona Góra Zielona Góra Topo

2011 © www.topojura.czest.pl